Sprawozdanie z działań, imprez i wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie
w 2020 roku
III TURNIEJ PIŁKI HALOWEJ
im. śp. Romana Strzeleckiego
W sobotę 11 stycznia 2020 roku na Hali Sportowej w Sulęczynie odbył się III Turniej Piłki Halowej im. śp. Romana Strzeleckiego w którym udział wzięło siedem drużyn w tym także drużyna Oldbojów z Sulęczyna.
Po emocjonującej rozgrywce w grupie A, z pierwszego miejsca awansowała drużyna sędziów z Trójmiasta, a z drugiego drużyna gospodarzy Oldboje Sulęczyno. Z kolei w grupie B najlepsza okazała się drużyna sędziów z Malborka, a na drugim miejscu w grupie uplasowali się sędziowie i oldboje z Kociewia. W półfinałach, w których dwukrotnie o zwycięstwie decydowały rzuty karne zwyciężyły drużyny sędziów z Trójmiasta, a także oldobjów z Kociewia. W finale 2:0 zwyciężyli sędziowie z Trójmiasta i po raz pierwszy w historii turniejów im. Romana Strzleckiego nie wygrał gospodarz turnieju.
Była to trzecia edycja turnieju, który staje się już coroczną tradycją, w której najważniejszy nie jest wynik sportowy, a upamiętnienie wieloletniego sędziego, obserwatora i działacza Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w tym Przewodniczącego Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Kolegium Sędziów związanego także z gminą Sulęczyno.
Więcej informacji o turnieju można znaleźć na stronie internetowej
POMORSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W GMINIE SULĘCZYNO
W niedzielę 12 stycznia 2020 roku w na terenie gminy Sulęczyno odbyła się zbiórka środków w ramach 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej edycji zbiórki było pozyskanie środków dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Podczas tegorocznej zbiórki w ramach sztabu WOŚP GOKiS Chmielno wolontariuszami byli Aleksandra Cichosz, Karolina Wolska, Jan Błaszkowski i Krystian Trzebiatowski. Wolontariuszom pomagała również Agnieszka Gliniecka z koleżanką. Wolontariusze kwestowali przed Mszami Świętymi odbywającymi się w Kościele w Sulęczynie, Węsiorach i Mściszewicach.
Wolontariusze działający w ramach w/w zbiórki
łącznie zebrali kwotę ok. 6.403,60 zł.
Kilka zdjęć ze zbiórki - WOŚP 2020
Dziękujemy wszystkim, którzy tak hojnie włączyli się w akcję 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie, wytrwałość i dyspozycyjność od samego rana. Podziękowania także kierujemy do Księży obu Parafii za przychylność i pomoc w organizacji akcji. Dziękujemy także restauracji Stacji Paliw Moya w Sulęczynie, która w tym roku ufundowała obiady dla wolontariuszy.
FERIE ZIMOWE W GOK-U
W dniach od 13 do 17 stycznia 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbywają się zajęcia feryjne. W poniedziałek 13 stycznia pierwszego dnia zajęć odbyły się zajęcia zapoznawcze oraz różnego rodzaju gry i z zabawy, a także zajęcia artystyczne. Uczestnicy zajęć m.in. przedstawiali się sobie nawzajem, w grupach rysowali swoje cechy wspólne a potem je przedstawiali, wykonywali łyżwy z papieru, rzucali się papierowymi „śnieżkami”, a także lepili bałwana z papieru.
Fotorelacja: PIERWSZY DZIEŃ ZAJĘĆ (13.01.2020 r.)
Drugiego dnia zajęć w GOK-u tj. we wtorek 14 stycznia w ramach zajęć feryjnych na hali sportowej odbył się spektakl teatralnych opowiadający o przygodach Pippi Skarpetki. Następnie grupa dzieci biorących udział w zajęciach udała się do ośrodka kultury, gdzie miała miejsca zabawa „zgadnij co to?”, zajęcia artystyczne podczas, których wszyscy wykonywali laurki dla babci i dziadka, zaś na koniec wszyscy zjedli kiełbaski z ogniska.
Spektakle teatralne w wykonaniu Studia Teatralnego KRAK-ART. odbyły się również w szkołach w Podjazach, Węsiorach i Mściszewicach.
Fotorelacja: DRUGI DZIEŃ ZAJĘĆ (14.01.2020 r.)
Trzeciego dnia zajęć w GOK-u w środę 15 stycznia grupa uczestniczących w zajęciach miała miejsce zabawa karnawałowa podczas której miały miejsce różnego rodzaje konkursy karnawałowe, tańce i wspólna zabawa a także wykonywanie różnego rodzaju prac artystyczno – plastycznych.
Fotorelacja: TRZECI DZIEŃ ZAJĘC (15.01.2020 r.)
Czwartego dnia zajęć w GOK-u w czwartek 16 stycznia grupa wzięła udział w wyjeździe do Hotelu Kiston na kręgle, gdzie była wspaniała zabawa podczas gry w kręgle, a także w bilard.
Fotorelacja: CZWARTY DZIEŃ ZAJĘĆ (16.01.2020 r. )
Piątego dnia zajęć w GOK-u tj. w piątek 17 stycznia osoby biorące udział zajęciach, a także osoby zapisane łącznie ok. 60 osób wzięło udział w wyjeździe do Kina Remus w Kościerzynie. Wszyscy z zapartym tchem obserwowali przygody Doktora Dolittle, zabawnego człowieka, potrafiącego rozmawiać ze zwierzętami. Po przyjeździe do Sulęczyna miało miejsce podsumowanie tegorocznych zajęć odbywających się w ośrodku kultury.
Fotorelacja: PIĄTY DZIEŃ ZAJĘĆ (17.01.2020 r.)
KONCERT KOLĘD
W niedzielę 26 stycznia 2020 roku w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbył się świąteczny koncert kolęd. Wystąpiły wszystkie sekcje ośrodka kultury chór „Maciejka”, Gminna Orkiestra Dęta i Schola Św. Anny. Słuchacze zgromadzeni w kościele wysłuchali specjalnie przygotowanego programu składającego się z kolęd, pastorałek oraz utworów o tematyce świątecznej. Program świąteczny dla występujących grup przygotowali Maciej Rambowski i Edyta Gawin.
Wszystkie sekcje, które wystąpiły na niedzielnym koncercie aktywnie ćwiczą i zapraszają wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w śpiewaniu lub graniu na instrumentach dętych na próby, które odbywają się w ośrodku kultury.
Fotorelacja: KONCERT KOLĘD
Poniżej link do nagrania z KONCERTU KOLĘD
Schola Św. Anny w okresie światecznym 2019 - 2020
z programem kolędowym występowała m.in. w DP-sie Sulęczynie, w kościołach w Sulęczynie, Parchowie, Mściszewicach, Nakli i Półcznie, a także na konkursach w Szemudzie i Lęborku szersza informację o tych koncertach można znaleźć pod linkiem SCHOLA ŚW. ANNY
SPOTKANIE SENIORÓW NA MAUSZU
W środę 29 stycznia 2020 roku w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym „Mausz” odbyło się karnawałowe spotkanie seniorów. Podczas środowego spotkania seniorzy uroczyście zakończyli realizacje projektu „Trójgminni Nestorzy”, które realizowany był przez ostatnie dwa lata. Inicjatorzy projektu podziękowali seniorom za tak liczne uczestnictwo w projekcie, zaś seniorzy wyrazili uznanie i podziękowanie za to że mogli uczestniczyć w tak różnorodnym w projekcie, który nauczył ich empatii do drugiego człowieka, pogłębił ich więzi towarzyskie, dał wiele radości, a także sił witalnych do dalszego życia.
Fotorelacja: SPOTKANIE SENIORÓW
KASZUBSKI KONKURS PIOSENKI
W piątek 21 lutego 2020 roku w Zespole Kształcenia i Wychowywania w Kamienicy Szlacheckiej odbył się IX Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiewë ù nas” w którym udział wzięli reprezentanci Scholi Św. Anny działającej przy sulęczyńśkim ośrodku kultury. W konkursie udział wzięło bardzo dużo młodych artystów z różnych stron powiatu doskonale przygotowanych muzycznie. Wokalistów oceniało jury w składzie: Jerzy Stachurski, Maciej Urban oraz Maria Birr.
Nasi uczestnicy zajęli następujące miejsca:
- kat. przedszkola i klasy „O”:
I miejsce : GOK Sulęczyno (Gawin Faustyna i Jereczek Marta)
- kat. klas IV – VI szkół podstawowych – soliści:
I miejsce – Jereczek Julian (SP Podjazy)
- kat. klas VII – VIII szkół podstawowych – soliści:
II miejsce – Kobiela Oliwia – SP Sulęczyno
Wyróżnienie – Jereczek Zuzanna – SP Podjazy
Nagrodę specjalną otrzymał także Gawin Mikołaj za wspaniałe akompaniamentowanie uczestnikom konkursu.
Fotorelacja : KONKURRS KASZUBSKI
Szczegółowe wyniki konkursu można znaleźć w pliku – WYNIKI KONKURSU lub na stronie internetowej ZKiW Kaminica Szlachecka - KONKURS szeroką fotorelację pod linkiem – FOTORELACJA KONKURS PIOSENKI.
W poniedziałkowe popołudnie 24 lutego członkowie Scholi Św. Anny spędzili popołudnie w Hotelu Kiston w Kistowie grając w kręgle. Spotkanie połączone z rekreacją w formie gry w kręgle było podziękowaniem za liczne występy z programem kolędowo – świątecznym w okolicznych parafiach oraz na konkursach kolędowych.
TURNIEJ KASZUBSKIEJ GRY W „BAŚKĘ” W SULĘCZYNIE
W niedzielę 23 lutego 2020 roku w sulęczyńskim ośrodku kultury odbył się I etap XVII sezonu rozgrywek Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie. W rozgrywkach inaugurujących siedemnasty sezon udział wzięło 44 zawodników wśród których czołowe miejsca zajęli:
I miejsce – Gronda Jerzy (284 pkt)
II miejsce – Klinkosz Henryk (276 pkt)
III miejsce – Pobłocki Tadeusz (240 pkt)
Kolejne rozgrywki odbędą się w niedzielę 29 marca 2020 roku o godz. 16:00 w sali na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, ul. Zielona Droga 1.
ZAJĘCIA ARTYSTYCZNO – PLASTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
W każdy poniedziałek w ośrodku kultury odbywają się zajęcia artystyczno – plastyczne w których biorą udział dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat. Na zajęciach uczestnicy uczą się szkicowanie oraz różnych technik artystycznych wykonując różnego rodzaju prace.
W ostatnim czasie wykonywali prace z elementami oznak wiosny
– ZDJĘCIA Z OSTATNICH ZAJĘĆ.
Zdjęcia i opis zajęć można znaleźć pod linkiem ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
Zapraszamy wszystkich chcących uczestniczyć w zajęciach artystyczno – plastycznych w każdy poniedziałek od godz. 15:00 do 17:00 w sali na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.
KONKURS RECYTATORSKI – POLSKI
W piątek 28 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej w Podjazdach odbyły się eliminacje gminne XXXV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Polskiej. W eliminacjach gminnych udział wzięli reprezentanci wszystkich szkół z terenu Gminy Sulęczyno – łącznie 22 uczestników. Recytatorów oceniała komisja konkursowa w składzie – Pani Wanda Lew Kiedrowska, Pani Teresa Kozieniec i Pani Elwiry Woronin. Wyniki konkursu recytatorskiego w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:
Kategoria klas: I-III Szkół Podstawowych:
I miejsce – Trzebiatowska Anna (SP Sulęczyno)
II miejsce – Kostuch Maja (SP Borek Kamienny)
III miejsce – Wolska Marta (SP Podjazy)
W tej kategorii udział wzięli: Bronk Nikola (SP Węsiory), Bielawa Szymon (SP Węsiory), Krefft Wiktoria (SP Borek Kamienny), Szneider Marcelina (SP Podjazy) i Trzebiatowski Maciej (SP Sulęczyno).
Kategoria klas: IV-VI Szkół Podstawowych:
I miejsce – Stefańska Otylia (SP Węsiory)
II miejsce – Patelczyk Zuzanna (SP Węsiory)
III miejsce – Kujda Zuzanna (SP Borek Kamienny)
W tej kategorii udział wzięli: Dalecka Wiktoria (SP Borek Kamienny), Gruchała Weronika (SP Podjazy), Jereczek Julian (SP Podjazy), Klasa Emilia (SP Mściszewice) i Sawicki Aleksander (SP Sulęczyno).
Kategoria klas: VII-VIII Szkół Podstawowych:
I miejsce – Jereczek Zuzanna (SP Podjazy)
II miejsce – Kulaszewicz Robert (SP Podjazy)
III miejsce – Stefańska Agata (SP Węsiory)
W tej kategorii udział wzięli: Cyman Aleksandra (SP Mściszewice), Treder Szymon (SP Mściszewice), Zwara Joanna (SP Węsiory).
Wszyscy uczestnicy biorący udział w eliminacjach gminnych otrzymali nagrody książkowe. W podsumowaniu udział wzięli Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza oraz Dyrektor SP Podjazy Barbara Lis – Driwa i komisja konkursowa. Wszyscy uczestnicy konkursu mogli obejrzeć wystawę a także wysłuchać życiorysu Lecha Bądkowskiego, który przybliżyła obecnym Pani Wanda Lew Kiedrowska.
Laureaci dwóch pierwszych miejsc z każdej kategorii wiekowej wezmą udział w eliminacjach powiatowych w/w konkursu w dniu 19 marca 2020 roku o godz. 10:30 w Kartuskim Centrum Kultury.
Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI POLSKI
MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
Marcowego ranka grupa seniorów z gminy Sulęczyno wybrała się do Gdańska by móc zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sercem muzeum jest wystawa główna zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. Zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. i jest jedną z największych wystaw na świecie. Bardzo dobre miejsce dla przypomnienia sobie o tragicznej historii naszego kraju.
Nasza grupa zwiedzających była zdumiała i pod wrażeniem zbiorów tematycznych, filmów, zdjęć, przedmiotów oraz odpowiedniej aranżacji wnętrz muzeum. Wszystko skłaniało nas do refleksji. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas uliczka zrekonstruowana uliczka Piłsudskiego oraz ściana z walizkami w części o zagładzie Żydów i liczne fotografie ofiar.
Po zwiedzaniu udaliśmy się na pyszny obiad i kawę. Wyjazd został zorganizowany z racji obchodów zbliżającego się Dnia Kobiet.
Sponsorami wyjazdu była GKRPA i GOK Sulęczyno.
DZIEŃ KOBIET I SPOTKANIE SENIORÓW
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet!
Składanie życzeń, wręczanie kwiatów czy słodki upominek to najczęściej mężczyźni wręczają z okazji Dnia Kobiet. Ośrodek kultury w Sulęczynie z racji tego święta zorganizował wyjazd do Muzeum II Wojny Światowej, oraz przy okazji comiesięcznego spotkania w GOK-u kobiety otrzymały kwiaty oraz miło spędziły czas przy kawie i słodkim poczęstunku.
WYZWOLENIE SULĘCZYNA ...
W dniu 8 marca obchodzimy 75 rocznice wyzwolenia Sulęczyna, dlatego też dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Sulęczynie wraz z nauczycielami i dyrekcją zgromadziła się 6 marca na Mszy Świętej w kościele parafialny „Św. Trójcy” w Sulęczynie. Homilię sprawował Ks. Kanonik Andrzej Bolesław Karliński, uczestniczyli w niej również przedstawiciele władz gminy Sulęczyno, reprezentanci Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddział Sulęczyno, a także mieszkańcy Sulęczyna.
Po mszy odśpiewano hymn Polski, następnie uczniowie szkolnego koła teatralnego przedstawili część artystyczną poświęconą historii Sulęczyna i okolic z czasów II wojny światowej. Po uroczystości przedstawiciele urzędu gminy oraz delegacja uczniów SP Sulęczyno udali się pod pomnik, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Fotorelacja: WYZWOLENIE SULĘCZYNA
AKCJA SZYCIA MASECZEK
Mieszkanki Sulęczyna i ich całe rodziny, a także żołnierze Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, aktywnie zaangażowali się w akcję szycia maseczek. Mieszkańcy organizują niezbędne materiały, wycinają i szyją maseczki po czym przekazują je m.in. służbie zdrowia, pocztowcom i innym grupom, którzy niosą pomoc potrzebującym w trakcie trwania pandemii. W akcję włączył się także sulęczyński samorząd poprzez zakup części materiałów, a także wydruk i dystrybucję plakatów dot. instrukcji szycia maseczek i prawidłowego używania rękawiczek, które można pobrać także poniżej:
- INSTRUKCJA PRAWIDŁOWEGO UŻYWANIA RĘKAWICZEK
Maseczki zostały, także rozniesione przez Sołtysów poszczególnych sołectw do seniorów.
Wszystkie chętne osoby, które chciałyby przekazać materiały do szycia maseczek, a także włączyć się w w/w akcję proszone są o kontakt telefoniczny pod następującymi numerami telefonu: 665 229 469 lub 787 773 635.
„Światło” – piosenką uczcili setną rocznicę urodzin Jana Pawła II
W ostatnim czasie w związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II powstał utwór pt. „Światło”, którego aranżerem i prodecentem jest Tadeusz Korthals. Słowa do piosenki napisal Klara Drajok i Jerze Stachurski, muzykę skomponował Jerzy Stachurski. Wykonawcami utworu są Weronika Ceynowa i Dominika Gawin przy akompaniamencie akordeonu Mikołaja Gawina.
Link do całości artykułu można znaleźc na stronie - kartuzy.info
a utwór wysłuchać pod linkiem „Światło”
Akordeonowa pasja …….
W minioną niedzielę z okazji Światowego Dnia Akordeonu mieliśmy okazję zobaczyć materiał w którym nasz mieszkaniec Paweł A. Nowak w programie Dzień Dobry TVN opowiadał o swojej akordeonowej pasji jak również o jedynym w Polsce muzeum akordeonu.
Kto jeszcze nie widział to link do audycji można znaleźć na stronie internetowej Dzień Dobry TVN w arytykule dot. akordeonowej pasji m.in. Marcina Wyrostka czy Lukasa Gogoli -
Gratulujemy Pawłowi wspaniałej pasji i występu w programie a także dziękujemy za promocję Gminy Sulęczyno i Kaszub życząc dalszych sukcesów z akordeonem w tle…
AKCJA SZYCIA MASECZEK
Obszerny artykuł o akcji szycia maseczek w Sulęczynie można przeczytać w ostatnim wydaniu Kuriera Kaszubskiego …
Oto fragment […] „Zaczęło się od postu z maseczkami jadącymi na nocny dyżur do Kościerzyny” wspomina Marlena Stefańska, jedna z biorących udział w akcji mieszkanek gminy Sulęczyno. Od 29 marca udało im się uszyć aż 10 tys. maseczek, które trafiły do szpitali i innych potrzebujących w całym regionie.
Niejednokrotnie mieliśmy okazję pisać o wspaniałych inicjatywach mieszkańców powiatu kartuskiego – Kół Gospodyń Wiejskich, ośrodków kultury i stowarzyszeń. Tymczasem w gminie Sulęczyno działały ciche bohaterki – w żaden sposób niezrzeszone mieszkanki, które podjęły się akcji szycia maseczek […] artykuł można przeczytać w papierowej wersji kuriera lub klikając na powyższe zdjecia.
INTERNETOWY TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR WÓJTA GMINY SULĘCZYNO
WYNIKI KOŃCOWE
W piątek 5 czerwca 2020 roku odbyły się szóste - ostatnie rozgrywki w ramach Internetowego Turnieju Szachowego o puchar Wójta Gminy Sulęczyno.
Poniżej znajdują się wyniki poszczególnych etapów rozgrywek:
XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL AKORDEONOWY - ONLINE
W dniach 23 i 24 lipca 2020 roku mielismy okazję obejrzeć premierę dwóch filmów, które powstały w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie.
Pierwsza cześć pt. "Paweł A. Nowak i przyjaciele" jest to koncert podsumowujący dotychczasową działalność muzyczną Pawła A. Nowaka. Zaprosił on do udziału artystów, z którymi współtworzy różnorodne projekty muzyczne, w tym: Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, Almost Jazz Group, Dorotę Lulkę z programem "Piaf po polsku", L'Aperitif, Tomasza Olszewskiego oraz Bellcanti.
Link do filmu : XVIII FESTIWAL "PAWEŁ A. NOWAK I PRZYJACIELE"
Druga część pt. "Z archiwum festiwalu..." jest to film przedstawiający drogę wydarzenia ku dorosłości. Wśród artystów można zobaczyć m.in.: Motion Trio, Kroke, Ludovic Beier, Rodolfo Mederos, Tiago Rossato, Cristiano Lui, Marcin Janiszewski.
W filmie wykorzystano zarówno materiały archiwalne jak i filmy przygotowane przez artystów specjalnie na tegoroczne wydarzenie. O historii festiwalu i artystach występujących na nim opowiadają Tomasz Olszewski oraz Paweł A. Nowak.
Link do filmu : XVIII FESTIWAL "Z ARCHIWUM FESTIWALU"
Pod powyższymi linkami można obejrzeć oba filmy stworzona w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Na kanale YOUTUBE można obejrzeć film z zeszłorocznej edycji festiwalu -
XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL AKORDEONOWY
Bądźcie z nami, tym razem Online!
MSZA ŚWIĘTA DOŻYNKOWA
W niedzielę 6 września 2020 roku odbyła się Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony, w której udział wzięli przedstawiciele wszystkich sołectw z terenu naszej parafii. Sołectwa przygotowały wieńce dożynkowe oraz bochny chleba. Mszę Świętą dziękczynną odprawił ks. Kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie, zaś sołtysi oraz reprezentanci z poszczególnych sołectw włączyli się w oprawę Mszy Świętej poprzez czytanie słowa bożego, modlitwy powszechnej oraz przygotowanie darów ofiarnych. Po Mszy Świętej barwy korowód dożynkowy przeszedł wokół kościoła.
WARSZTATY MUZYCZNE
W dniach 18-20 września 2020 roku odbyły się 3-dniowe warsztaty muzyczne dla członków sekcji muzycznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie:
- Rambo Band – orkiestra dęta Gminy Sulęczyno z interpretacji muzyki jazzowej lat’60;
- Chór Maciejka – gminny chór dla dorosłych - budowanie brzmienia podczas rozśpiewania i pracy nad repertuarem, higiena i emisja głosu, ludowe aspekty muzyki.
34 osoby wzięły udział w warsztatach, będących odpowiedzą na potrzebę wypracowania oraz doskonalenia umiejętności instrumentalnych i wokalnych uczestników zajęć a także chęć zintegrowania uczestników.
Efektem było zaktywizowanie ludzi starszych, wzmocnienie motywacji oraz pewności siebie a także integracja międzypokoleniowa i kształtowanie świadomości wokalnej w śpiewie zespołowym oraz instrumentalnej w zespołowej grze.
Ponadto uczestnicy warsztatów przedstawili wypracowane rezultaty działań w środowisku lokalnym oraz miejscu odbywania warsztatów - oprawa mszy świętej we współpracy z Dziecięcą Orkiestrą Dętą Morscy Muzycy działającą przy SP Sarbinowo oraz koncert dla społeczności lokalnej i turystów w Kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sarbinowie i na nadmorskiej promenadzie.
Działania grupy odbyły się we współpracy z:
- wykładowcami i absolwentami katedry Sztuki Akademii Muzycznej w Słupsku, reprezentowaną przez mgr Przemysława Sosojew-Osińskiego, dr Zdzisława Pawiłojcia oraz mgr Kamilę Lewicką,
- Kaszubski Uniwersytet Ludowy,
- p. Izabelą Włodyka -Wasilewską – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej oraz dyrygentką Orkiestry dziecięcej "Morscy muzycy" w Starbinowe,
- Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie,
- Gminną Komisję do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulęczynie.
Fotorelacja: WARSZTATY MUZYCZNE
WIEJSKA KUŹNIA PAMIĘCI CZESŁAW BIRRA W MŚCISZEWICACH
W piątek 25 września 2020 roku w „ Kaszubskiej Osadzie u Rzeźbiarza Birr” odbyło się zakończenie projektu Wiejskiej Kuźni Pamięci Czesława Birra. Zadanie było częścią projektu realizowanego przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy, który tworzyły cztery reanimatorki kultury: Magdalena Marcholewska, Ewelina Dułak, Grażyna Brzeska i Ewelina Karczewska-Luhm.
W ramach działania zrealizowano animacje poklatkową, mapę rzeźb artysty, posadzono Lipę Natchnień, oraz niezwykły kolorowy płot.
W pierwszej części spotkania nastąpiło przecięcie wstęgi przy wyjątkowym płocie, którego dokonali żona rzeźbiarza Sylwia Birr, oraz Andrzej Bigus, dzięki któremu płot mógł powstać. Następnie mogliśmy obejrzeć film wspominający Czesława Birra, w którym o tym niezwykłym człowieku opowiadały osoby znające bohatera.
Film można obejrzeć pod linkiem : CZESŁAW BIRR KASZUBSKI STOLEM
W spotkaniu wzięli udział znajomi, przyjaciele, bliscy Czesława oraz przedstawiciele powiatu oraz Urzędu Gminy Sulęczyno. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali niezawodni strażacy z OSP Mściszewice, natomiast KGW „Mściszewiczanki” częstowały kaszubskim jadłem.
W pracowni można było zobaczyć fotografię pracującego artysty, oraz portrety Czesława. Prace wykonali uczestnicy zajęć artystycznych odbywających się w ośrodku kultury. Od 2015 roku w poniedziałkowe popołudnia Sylwia i Czesław Birr prowadzili w ośrodku kultury w Sulęczynie zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Uczyli rzeźby, szkicu, a przede wszystkim zarażali swoją pasją i uśmiechem.
Na zakończenie można było wpisać się do kroniki pamiątkowej, oraz posłuchać piosenek biesiadnych i nie tylko wykonanych przez zespół Tuba Band.
Fotorelacja: KUŹNIA PAMIĘCI MŚCISZEWICE
Zapraszamy do lektury świątecznego wydania Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”.
W najnowszym numerze można znaleźć m.in.
- słowo wstępne a także życzenia Świąteczno - Noworoczne Wójta Gminy Sulęczyno i Przewodniczącego Rady Gminy,
- informacja o inwestycjach zrealizowanych w 2020 roku a także tych w trakcie realizacji,
- ważne zmiany dot. gospodarki odpadami,
- opis najważniejszych wydarzeń z ostatniego czasu.
Gazetkę Gminną w papierowej wersji można m.in. znaleźć w Urzędzie Gminy Sulęczyno, Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie, u sołtysów poszczególnych sołectw a w wersji elektronicznej znajduje się pod poniższym linkiem:
GAZETKA GMINNA GRUDZIEŃ